Rekonstrukcja - pytania


FAQ
Czy jednoczasowa rekonstrukcja jest lepsza od odroczonej?
Jednoczasowa rekonstrukcja pozwala na umieszczenie implantu w miejscu po usunięciu gruczołu piersiowego. Nie jest wymagany kolejny zabieg. Chora idzie na zabieg mając pierś i budzi się również mając pierś. Jest to niewątpliwie mniej okaleczające fizycznie i obciążające psychicznie niż mastektomia prosta - całkowite usunięcie piersi razem ze skórą i brodawką. Jeżeli są p/wskazania do jednoczasowej rekonstrukcji np rak zapalny, lub naciekający skórę, można wykonać odroczony zabieg rekonstrukcji. Najpierw wykonuje się amputację piersi a po jakimś czasie odtworzenie piersi płatem z tkanek własnych pacjenta np z brzucha (DIEP). Operacja ta jest dużym zabiegiem, można ją wykonać najwcześniej rok po radioterapii.
Każdy z tych zabiegów ma swoje wady i zalety. W celu podjęcia decyzji wskazana jest rozmowa z doświadczonym chirurgiem.
Jakie są przeciwskazania do jednoczasowej rekonstrukcji?
Statystycznie 99% mastektomii może zakończyć się jednoczasową rekonstrukcja i jest wg badań naukowych tak samo bezpieczna onkologicznie jak mastektomia prosta.
Bezwzględnym przeciwskazaniem jest rak zapalny.
Czy będę sprawna po operacji?
TAK. W okresie pooperacyjnym wymagana jest rehabilitacja i regularne ćwiczenia, które pozwolą powrócić do pełnej sprawności.
Czy muszę kupić specjalny gorset pooperacyjny?
Po operacji z rekonstrukcją konieczne jest noszenie ok 6 tyg specjalnego gorsetu pooperacyjnego i pasa jeżeli zaleci go Twój chirurg
Która technika jednoczasowej rekonstrukcji jest lepsza - pod czy na mięsień?
Wybór techniki zależy od dostępności materiałowych i kadrowych danego ośrodka. Technika prepektoralna jest techniką młodszą jednak coraz częściej wybieraną. Jej zaletą jest szybsza rekonwalescencja i brak uszkodzenia mięśnia piersiowego podczas zabiegu. Minusem jest nieco gorsze warunki do gojenia się. Niestety technika ta wymaga użycia siatek ADM lub syntetycznych które przekraczają finansowanie NFZ dlatego dostępność tych zabiegów na NFZ jest ograniczona.
Rekonstrukcja pod mięsień zapewnia lepsze warunki do gojenia się, szczególnie u szczupłych dziewczyn natomiast powró† do sprawności jest tu wydłużony.
Czy mogę mieć od razu implant czy muszę najpierw ekspandery?
wprowadzenie ekspandera pozwala na zmniejszenie ryzyka powikłań u pacjentów z grup ryzyka utrudnionego gojenia się ran np. nikotynizm, otyłość, jednak wymaga kolejnego zabiegu wymiany na implant,
większość pacjentek kwalifikuje się do zastosowania implantu od razu
Jak długo dochodzi się do siebie po operacji z jednoczasową rekonstrukcją?
W zależności od zastosowanej techniki rekonwalscencja trwa odpowiednio:
- rekonstrukcja prepektoralna (implant umieszczany jest na mięscień piersiowy) to ok. 2-4 tyg
- rekonstrukcja z implantem pod mięsień 6-12 tyg
- rekonstrukcja z użyciem ekspandera powoduje konieczność wizyt w celu jego napełniania a finalnie drugiego zabiegu wymiany na implant
Czy będę mieć dreny po tej operacji
Tak, dreny są konieczne aby zapobiec stanowi zapalnemu
Czy będę wymagać rehabilitacji
Rehabilitacja jest wskazana po zabiegu mastektomii szczególnie jeżeli będą usuwane węzły chłonne. Warto dowiedzieć się gdzie są oddziały dziennej rehabilitacji i wziąć odpowiednie skierowanie z oddziału. Istnieją także rehabilitacje finansowane z innych źródeł jak np program w OPEN w Wielkopolsce.
Co wziąć do szpitala na operację mastektomii
- dokumenty - wyniki badań, wypisy, grupę krwi jeżeli masz
- wygodną odzież - raczej luźne lub rozpinane koszulki
- poduszkę serduszko - w niektórych szpitalach dostajesz ją na oddziale ( odciąża bark po operacji) lub od https://serceodserca.pl/
-smycze - sprawdzają się dobrze do przypięcia drenów - ewentualnie sprawdzają się też woreczki na dreny (można uszyć samemu)
- wodę mineralną z dzióbkiem
- komórkę, ładowarkę, słuchawki
- klapki pod prysznic
- swoje leki
- ręcznik, mokre chusteczki nawilżające