Diagnostyka
Jeżeli podejrzewasz, że coś się dzieje w Twojej piersi, wyczułaś guzek lub masz obciążenie rodzinne i chcesz się kontrolować oprócz badania lekarskiego zostaną zalecone badania obrazowe.
Natomiast po postawieniu diagnozy raka piersi wykonuje się dodatkowe badania, aby stwierdzić jakie jest zaawansowanie choroby.
Jeżeli chcesz zapytać o szczegóły gdzie, kiedy i do kogo wejdź na naszą grupę facebookową
USG piersi
Badanie 2D obrazujące budowę piersi i węzły chłonne za pomocą fal ultradźwiekowych. Jest nieinwazyjne, łatwo dostępne. Zalecane szczególnie poniżej 40 r.ż. gdy piersi mają budowę gruczołową. Ze względu na ograniczoną szczegółowość badanie powinien wykonywać je doświadczony i wyspecjalizowany radiolog. Świetnie nadaje się do kontrolowania łagodnych zmian, monitorowania postępów leczenia przedoperacyjnego a czasem wystarcza do podejrzenia zmiany złośliwej.
Mammografia
Jest badaniem wykorzystującym promienie RTG, aby uwidocznić mikrozwapnienia świadczące o podejrzeniu procesu nowotworowego. Jest badaniem uzupełniającym do USG szczególnie zalecanym >50 r.ż. gdy piersi mają budowę tłuszczową.
Rezonans magnetyczny
Badanie obrazowe o dużej rozdzielczości pokazujące szczegółową budowę piersi. Wykonuje się je z podaniem kontrastu, który dodatkowo różnicuje charakter tkanek. Jest to badanie długie (ok 20 min), inwazyjne i drogie, jednak bardziej dokładne niż dwa poprzednie. Szczególnie zalecane w przypadku młodszych kobiet z rakiem piersi oraz w przypadku raka zrazikowego, który nie tworzy guzków.
Biopsja gruboigłowa
W celu zweryfikowania podejrzanych zmian w badaniach obrazowych wykonuje się biopsję. Pod kontrolą USG, mammografii lub rzadziej rezonansu, w znieczuleniu miejscowym, wycina się, specjalnym pistoletem, cienki paseczek tkanki i przekazuje do badania histopatologicznego.
Biopsja cienkoigłowa
Jest to nakłucie bardzo cienką igłą zmiany takiej jak węzeł chłonny lub torbiel w celu oceny pobranych komórek. Badanie daje nam mniej informacji niż biopsja gruboigłowa. Może potwierdzić lub zaprzeczyć zajęcie węzłów chłonnych przez komórki nowotworowe.
Biopsja mammotomiczna
Biopsja, która pod kontrolą mammografii wycina zmianę.
Badanie histopatologiczne
Badanie tkanki pobranej podczas biopsji lub po wycięciu operacyjnym pod mikroskopem i stwierdzenie jakie zawiera komórki, ich budowę, charakter i rozmieszczenie. Dodatkowo zlecone badanie immunohistochemii wskazuje nam jeszcze bardziej szczegółowe cechy. Bardzo istotne podczas planowania leczenia receptory, zdolność do podziału itp.
RTG płuc
USG jamy brzusznej
Badania wykonuje się w celu wykluczenia przerzutów do płuc i do narządów jamy brzusznej (przede wszystkim wątroby)
Tomografia klatki piersiowej i/lub jamy brzusznej
W przypadku większych guzów piersi lub o wyższym stopniu zaawansowania choroby wykonuje się bardziej szczegółowe badania obrazowe płuc i jamy brzusznej. Są to badania bardziej inwazyjne z podaniem kontrastu i nie są zalecane rutynowo.
Scyntygrafia kości
Jest to badanie obrazujące wychwyt substancji znakowanej radioizotopem przez tkanki. Może uwidocznić przerzuty do kości. Badanie wymaga wypicia dużej ilości wody oraz przez 2 dni należy ograniczyć kontakty z ciężarnami i dziećmi.
Markery nowotworowe
Badanie krwi w celu stwierdzenia ilościowego substancji które mogą sugerować obecność raka piersi. Nie jest to badanie na tyle specyficzne żeby diagnozować raka w ten sposób. Jednak przydatne w celu monitorowania choroby rozsianej.
Badania genetyczne
Zalecane szczególnie w młodszym wieku lub w przypadku zachorowań na raka w rodzinie.