RakujeMy o ZUSie
-
Jeżeli Twoje ubezpieczenie wygasło nie później niż 14 dni przed poznaniem diagnozy (wystawieniem pierwszego e-ZLA) to możesz korzystać z zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, wypłacał je będzie ZUS, (niestety od 01.01.2022 r. będzie to jedynie 91 dni – nie wiadomo jeszcze jak to będzie z osobami, które pierwsze e-ZLA wezmą do 31.12.2021 r. do dnia dzisiejszego brak wytycznych Rządu)
-
Jeżeli nie spełniasz warunków do świadczenia rehabilitacyjnego czy wzięcia eZLA a jesteś niezdolna do pracy możesz starać się o rentę z ZUS (świadczenia z opisem warunków i dokumentów będą opisane w odrębnych postach)
-
Masz prawo do emerytury/renty rodzinnej nie ukończyłaś jeszcze 75 lat możesz starać się o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego z ZUS
-
Nie masz prawa do świadczeń/masz świadczenie niższe niż 1750 zł brutto możesz starać się o świadczenie w wysokości do 500 zł tzw. 500+ - również z ZUS
-
Możesz wnioskować o ustalenie stopnia niepełnosprawności i wynikające z tego przywileje (stopień niepełnosprawności a niezdolność do pracy to 2 różne tematy, najlepiej załatwiać je równolegle – niepełnosprawność załatwiamy w Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności zlokalizowanych przy MOPSach bądź GOPSach).
-
Jeżeli jesteś zatrudniona, masz ubezpieczenie grupowe możesz wnioskować o odszkodowania i wypłaty zawarte w OWU (np. środki za pobyt w szpitalu, kartę apteczną, odszkodowanie za ciężkie zachorowanie, odszkodowanie za leczenie specjalistyczne tj. radio bądź chemię i wypłatę za operacje)
-
Jesteś zatrudniona i w firmie istnieje coś takiego jak fundusz socjalny – możesz wystąpić z wnioskiem o wypłatę zapomogi
-
W niektórych przypadkach można wnioskować o prewencję rentową w ZUS tj. sanatorium ZUSu (warunki w oddzielnym poście)
WAŻNE! Po każdej e-ZLA przekraczającej 30 dni należy przejść badanie u lekarza medycyny pracy, który wyda nam zdolność do pracy.
-
Jeżeli wracamy do pracy po wykorzystaniu maxa 182 dni eZLA i świadczenia rehabilitacyjnego najlepiej jest uzyskać zdolność do pracy i dopiero następnego dnia zacząć zaległy urlop.
-
Możemy przerwać świadczenie rehabilitacyjne w każdym momencie (jednakże do daty trwania świadczenia rehabilitacyjnego każda eZLA traktowana jest jako świadczenie, automatycznie się na nie wpada).
-
e-ZLA na przełomie roku nie zeruje nam licznika 182 dni zwolnienia – zwolnienie dotyczy choroby a nie roku kalendarzowego (zmienia się jedynie to, kto dokonuje wypłaty zasiłku chorobowego od 01.01 naliczają się nowe 33/14 dni, które płaci pracodawca).