Chemia - pytania
Czy każda chora na raka piersi ma chemioterpię?
Nie każda. Zależy to od typu raka i jego zaawansowania. Najbardziej wrażliwe na chemioterapię są raki trójujemne i dlatgo jest to preferowana metoda ich leczenia oprócz chirurgii. Raki luminalne są mniej chemiowrażliwe dlatego wybór tej metody leczenia następuje przy bardziej zaawansowanych postaciach. Raki Her2+ świetnie odpowiadają na leczenie immunoterapię z chemioterapią.
Jak przygotować się do chemioterapii?
-
Dobrze się odżywiaj, jednak nie musisz dodatkowo łykać suplementów, jeżeli nie masz zbyt niskich poziomów witamin. Jedz zdrowo ale też to na co masz ochotę.
-
Jeżeli rozważasz zrobić permanentny makijaż brwi zrób to przed rozpoczęciem chemii gdyż w trakcie nie jest już to bezpieczne. Brwi wypadają mniej więcej w połowie chemioterapii.
-
Jeżeli chcesz użyć czepka PAXMAN który daje szanse na to żeby nie stracić włosów dowiedz się czy w twoim ośrodku jest on dostępny
-
Jeżeli nie rozważasz PAXMANA dobrze jest skrócić mocno włosy, gdyż po 3 tygodniach od pierwszej chemioterapii, cebulki zaczną boleć i zaczną mocno wypadać
-
do szpitala na chemię weź sobie kocyk/Jaśka, coś do picia i jedzenia i coś do czytania, gdyż spędzisz w szpitalu większą część dnia
Czy będę leżeć w szpitalu podczas chemioterapii?
To zależy od szpitala. W Poznaniu w WCO wszystkie chemioterapie są w trybie jednodniowym, natomiast na Szamarzewskiego pierwszą chemię leży się w szpitalu 2 dni.
Dlaczego niektóre z nas mają chemię przed a niektóre po operacji?
Każda z tych opcji jest dla innej pacjentki. Jeżeli guz jest mały przeważnie wybiera się operację jako pierwszą. Jednak coraz częściej chemioterapię jako pierwsze leczenie proponuje się chorym aby zmniejszyć guza, podać terapię celowaną lub sprawdzić w jakim stopniu rak jest chemiowrażliwy.
Co stosować żeby przeciwdziałać powikłaniom chemioterapii?
Przy wypisie ze szpitala dostaniesz zalecenia na wypisie jakie leki na jakie działania niepożądane stosować.
Na pewno warto dbać o błony śluzowe w jamie ustnej, gdyż chemia je podrażnia (płukać gardło zalecanymi płynami jak np Fomukal)
Warto unikać obcinania skórek, gdyż może to być źródło zakażenia. Unikać infekcji, gdyż układ odpornościowy jest osłabiony.
Unikać bezpośredniego słońca w innym razie używać kremu z filtrem 50+
Dobrze się odżywiać - zajrzyj do zakładki 'Rakujemy o odżywianiu'
Nie stosuj 'cudownych' specyfików bez porozumienia z onkologiem gdyż niektóre z nich mogą osłabić działanie chemioterapii