top of page

Hormonoterapia

Nazwa hormonoterapia sugeruje terapię hormonami, gdzie w rzeczywistości stosujemy leki hamujące estrogen, którym karmi się rak hormonozależny. Leki stosuje się zazwyczaj w leczeniu podtrzymującym jako zapobieganie nawrotom i przerzutom po leczeniu podstawowym. Może trwać od 5 do 10 lat. W zależności od wieku i stopnia zaawansowania raka piersi onkolog wybierze z takich leków:

Tamoksyfen

lek doustny o działaniu antyestrogenowym. Wiąże się z receptorami estrogenowymi wewnątrz komórek nowotworowych tak aby zapobiec negatywnemu działaniu estrogenów. Dlatego do leczenia Tamoksifenem nie jest konieczne bycie w menopauzie.

Inhibitory aromatazy
(Letrozol, Exemestan)

Goserelina
(Zoladex, Xanderla, Reseligo)

To leki wywołujące sztuczną menopauzę u kobiet  wieku przedmenopauzalnym. Wywołanie menopauzy (zaprzestanie produkcji estrogenu przez jajniki) jest wymagany do skutecznego leczenia inhibitorami aromatazy. Są to zastrzyki wprowadzające implant (zazwyczaj w fałd brzucha) w odstępach 28 dniowych. Czasem onkolodzy stosują go również równolegle z tamoksifenem,

Kwas zolendronowy
(Osporil)

To nie jest lek hormonalny ale jest ściśle związany z takim leczeniem. Zapobiega najpoważniejszemu powikłaniu braku estrogenu, czyli osteoporozie. Dodatkowo ma udowodnione działanie zapobiegające przerzutom do kości. Kroplówkę stosuje się zazwyczaj raz na pół roku. Pierwsze podanie wiąże się z objawami grypopodobnymi w pierwszej dobie po podaniu. Przed podaniem kwasu należy umówić się do stomatologa w celu wykluczenia przeciwskazań do podania leku. 

bottom of page